Instrukcja przyklejania tapet papierowych i winylowych

UWAGA:
Przed przyklejeniem fototapety należy rozwinąć wszystkie jej części (bryty) i ułożyć obok siebie. Sprawdzić czy tapeta nie posiada wad jawnych (niezgodności wzoru na połączeniach, różnice kolorystyki poszczególnych brytów, niezgodności rozmiaru z zamówieniem itp.).

Wszelkie reklamacje są uwzględniane przez producenta tyko przy zwrocie kompletnego towaru w oryginalnym opakowaniu wraz z dowodem zakupu.

Tapety przyklejone do ściany - nawet z faktycznym błędem producenta - nie będą mogły być reklamowane.

INSTRUKCJA:

W przypadku tapet lateksowych i winylowych na podkładzie papierowym malowane klejem będą tapety. Ścianę należy wcześniej zagruntować rozcieńczonym do gruntowania klejem do tapet lub zwykłym gruntem malarskim. Przy układaniu tapet ściany mają być już suche.

Tapety o wysokości do 3m są przez nas obcinane i gotowe do przyklejania "na styk". Tapety o większej wysokości trzeba wyciąć z brytu samemu. Można ciąć po wydruku odcinając, nawet po 1mm zadruku - wydruk jest powtórzony na drugiej części (ok 5mm) ważne by dokładnie odciąć białą, niezadrukowana, część.

Załączony klej (saszetki "1 rolka") należy rozpuścić w 1,5 I chłodnej wody (powoli wsypując - mieszać) około 20 minut przed klejeniem. Narysować pionową linię (przyda się nić plus ciężarek) w miejscu gdzie będzie znajdowała się krawędź fototapety. Dokładne - pionowe - przyklejenie tej krawędzi fototapety zagwarantuje nam, że cała fototapeta będzie przyklejona w poziomie.
Przygotowany wcześniej klej nanosić szerokim pędzlem do tapet tak by uniknąć długiego rozsmarowywania a tym samym niekontrolowanego czasu namakania tapet. Po rozprowadzeniu kleju odczekać około 2 minuty w przypadku tapet lateksowych i około 5 minut w przypadku tapet winylowych. Dobrze jest w tym czasie obejść posmarowany bryt dookoła i zobaczyć pod innym kątem padającego światła czy klej jest dokładnie rozprowadzony i czy nie podsycha miejscami za szybko.

 W przypadku tapet obciętych fabrycznie należy kleić kolejne bryty na styk, zachowując jednakowe tempo przyklejania dla każdego brytu.

***W przypadku tapet nieobciętych fabrycznie (które trzeba obciąć z białych marginesów). Dobrze jest zrobić pasowanie "na sucho" na podłodze w celu ustalenia jak dużo należy zakładać poszczególne bryty na siebie by obraz pasował (zwykle około 5-10mm). Zaczynać klejenie od okna a następne bryty kleić na zakładkę. Następnie ostrym nożykiem do tapet nacinamy w/w zakładkę (zgrubienie) przez obie warstwy tapety i usuwamy niepotrzebne ścinki - jedną na wierzchu, drugą spod spodu. Po ponownym dociśnięciu połączenia obie części tapety będą pasować do siebie idealnie mimo prowadzenia nożyka "od ręki".

Nadmiar tapety (u góry i na dole) odcinać nożykiem do tapet najlepiej prowadząc linię cięcia wzdłuż linijki.  

Do dociskania tapety używać wałka do tapet lub wałka futrzanego do emulsji. Nie należy tego robić ręką lub szmatą! Łatwo zaciągnąć i uszkodzić tapetę, która podczas namoczenia klejem jest szczególnie delikatna. Nadmiar kleju usunąć delikatnie wilgotną gąbką lub bardzo miękką ściereczką.

Przykładowe błędy tapetowania:

  • Niezagruntowane podłoże - mogą pojawiać się pęcherze, na łączeniach wraz z wyciskanym klejem może wypływać także rozpuszczona biała lub kolorowa emulsja ze ścian, mogą też podnosić się brzegi tapet.
  • Niewłaściwie rozpuszczony klej (zazwyczaj zbyt rozcieńczony) - objawy to odklejanie się tapet (zwłaszcza na połączeniach).
  • Nie wygładzone ściany - nasze tapety są dość grube (212g/m.kw.) a krawędzie tapet nigdy nie są (bo nie mogą być) zadrukowane. W przypadku nierównych ścian na połączeniach brzegi mogą być na różnych wysokościach co spowoduje widoczne białe krawędzie. W celu idealnego położenia tapet ściany powinny być wcześniej wygładzone gładziami gipsowymi i bardzo dobrze zagruntowane.

Uwaga!  Bardzo częsty błąd to próba przyklejenia suchej tapety lateksowej lub winylowej na podłożu papierowym do posmarowanej klejem ściany. Tapeta rośnie wtedy na ścianie, marszcząc się, powstają pęcherze powietrza. Tapeta nie do uratowania

Udostępnij tą informację swoim znajomym!